Ćwiczenia "LODOWE 2018"

Ćwiczenia » Ćwiczenia "LODOWE 2018"

 

W ramach doskonalenia zawodowego mazowieccy strażacy z grup wodno-nurkowych uczestniczyli w dniu 16 lutego 2018 roku w ćwiczenia na terenie zbiornika wodnego „Niewiadoma” gm. Sabnie pow. Sokołowski.Ćwiczenia pod kryptonimem „Lodowe 2018” nadzorował mazowiecki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Bogdan Łasica.

 

Sokołowscy strażacy z grupy wodno-nurkowej „Sokołów 5” przygotowali dla uczestników ćwiczeń pozorację zdarzeń które obejmowały:

 

1.   samochód z nieznaną substancją chemiczną zatonął przy tamie.

 

Kierowca samochodu osobowego wjechał na pokrywę lodową zbiornika retencyjnego w celu wylania nieznanej substancji chemicznej. Lód zarwał się pod ciężarem pojazdu w okolicach tamy. Z beczki znajdującej się w bagażniku pojazdu wypływa nieznana substancja chemiczna. Sytuację widzieli wędkarze, jeden z nich poinformował o zdarzeniu straż pożarną w Sokołowie Podlaskim.

 

2. załamanie pokrywy lodowej pod awionetką.

Pilot odbywający lot kontrolny awionetką awaryjnie lądował na tafli lodowej zbiornika retencyjnego. Po udanym przyziemieniu lód się załamał, a w konsekwencji dziób awionetki wraz ze znajdującym się w kabinie pilotem znalazł się pod wodą. Okoliczni mieszkańcy zauważyli zdarzenie oraz natychmiast       zgłosili je pod numer alarmowy 112.

 

 3. zdarzenie masowe pod lodem.

Grupa ludzi spacerowała po lodzie, który pod ciężarem grupy osób zarwał się. Wszyscy wpadli do              wody. Dwie osoby utrzymują się na powierzchni przy krawędzi przerębla reszta zniknęła z pola                    widzenia.

 

Ćwiczenia miały na celu m.in.:

 

 • sprawdzenie gotowości operacyjnej pododdziałów Mazowieckiej Brygady Odwodowej biorących udział w ćwiczeniach,

 • doskonalenie współdziałania i koordynacji działań ratowniczych specjalistycznych grup i sekcji ratownictwa wodno-nurkowego wojewódzkiego i centralnego odwodu operacyjnego,

 • doskonalenie umiejętności w zakresie sprawiania sprzętu ratownictwa wodnego i nurkowego, techniki poszukiwania osób pod lodem, lokalizacji i wydobycia osób spod lodu, ratownictwa wodno-nurkowego w warunkach zimowych i udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wodzie.

 • rozpoznanie operacyjne akwenu.

  W ćwiczeniach brało udział 70 strażaków, 15 samochodów i pięć łodzi, w tym grupy i sekcje ratownictwa wodnego z terenu województwa mazowieckiego:

 

 • SGRW-N „Warszawa 5”, „Radom 5”, „Maków 5”, „Płock 5”,

 • SSRW-N „Kozienice”, „Wyszków”, „Przasnysz”, „Ostrołęka”,

  Podczas gdy grupy ćwiczyły na i pod wodą wszystkie epizody zabezpieczała Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego "Sokołów 5", W ćwiczeniach wzięli udział również strażacy OSP z Niecieczy oraz Kupientyna, którzy prowadzili prace logistyczno zabezpieczające.

  Na podsumowaniu które odbyło się w siedzibie OSP Nieciecz  mazowiecki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Bogdan Łasica wysoko ocenił stopień przygotowania ćwiczeń jak również działania poszczególnych grup ratowniczych, które wykonywały zadania ratownicze na i pod wodą.