Ćwiczenia „Pożar w Zakładach Mięsnych – Zakrzewscy”

Ćwiczenia » Ćwiczenia „Pożar w Zakładach Mięsnych – Zakrzewscy”

W dniu 18 października br. na terenie Zakładów Mięsnych „Zakrzewscy” w Kosowie Lackim odbyły się ćwiczenia pod nazwą „Pożar w Zakładach Mięsnych – Zakrzewscy”. Głównym założeniem ćwiczeń było doskonalenie działań podczas pożarów obiektów o znacznej powierzchni, sprawdzenie mobilności jednostek OSP oraz zapoznanie się z obiektami Zakładów Mięsnych.

Scenariusz zakładał, że podczas tankowania zbiorników LNG dochodzi do rozszczelnienia instalacji w wyniku, czego powstaje pożar. Kierowca tankującego pojazdu podejmuje próbę odjazdu od zbiorników LNG i zatrzymuje się na placu z zerwanym przewodem, z którego wydobywa się palący gaz. W trakcie przemieszczania pojazdu cysterna zaczepia o zestaw butli z gazem służącym do konserwacji produktów mięsnych. Zestaw butli zostaje przewrócony w wyniku, czego następuje rozszczelnienie zaworów trzech butli.

W ćwiczeniach brało udział 8 jednostek OSP KSRG z gmin Kosów Lacki, Jabłonna Lacka, Sterdyń, Sabnie, Ceranów oraz samochód drabina SHD 25 z JRG PSP w Sokołowie Podlaskim.

Sztab ćwiczeń pracował pod kierownictwem bryg. Sławomira Lipki – zastępy komendanta powiatowego PSP, dowódcą ćwiczeń był mł.bryg. Paweł Dmowski - Dowódca JRG Sokołów Podlaski a całość nadzorował komendant powiatowy PSP w Sokołowie Podlaskim st.bryg. Tomasz Wilk.

Coroczne ćwiczenia organizowane dla jednostek OSP KSRG w istotny sposób zapoznają strażaków OSP ze specyfiką przedsiębiorstw oraz zakładów pracy znajdujących się na terenie naszego powiatu. Jest to ważny element, mający wpływ na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców oraz skuteczność prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych.