Ćwiczenia „Fabryczna 2019”

Ćwiczenia » Ćwiczenia „Fabryczna 2019”

W dniu 24 października 2019 r. na terenie Parku Przemysłowego, ul. Fabryczna 1 w Sokołowie Podlaskim odbyły się ćwiczenia ratownictwa technicznego i medycznego z udziałem 11 jednostek Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego powiatu sokołowskiego i Policji.

Ćwiczenia miały na celu m.in.:
- zapoznanie się z warunkami prowadzenia akcji ratowniczej podczas zdarzenia z udziałem dużej liczby osób poszkodowanych,
- sprawdzenie przygotowania podmiotów ratowniczych do działań związanych ze zdarzeniem masowym,
- sprawdzenie przygotowania strażaków w zakresie stosowania procedur podczas udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym,
- doskonalenie współpracy między podmiotami ratowniczymi,
- rozpoznanie operacyjne terenu Parku Przemysłowego.

Według scenariusza samochód osobowy jadący ulicą w wyniku zderzenia z innym samochodem wjeżdża w przystanek autobusowy, na którym znajdują się ludzie. Poszkodowanych zostało w różnym stopniu 12 osób przebywających na przystanku oraz 4 użytkowników pojazdu, łącznie 16 osób. Założono, że w ćwiczeniach nie będą brały udziału jednostki Państwowego Ratownictwa Medycznego, gdyż chcieliśmy sprawdzić przygotowanie PSP i OSP do działań podczas zdarzeń masowych. Miał brać udział w ćwiczeniach śmigłowiec „Ratownik 19” z Lotniczego Pogotowia Ratunkowe w Sokołowie Podlaskim, lecz z powodu warunków atmosferycznych jego przylot został odwołany.

Akcja ratownicza polegała na: zabezpieczenie terenu działań, przeprowadzeniu rozpoznania (ustaleniu liczby osób poszkodowanych i określenie rodzaju zdarzenia – masowe, czy mnogie), wdrożeniu segregacji wstępnej (triage), udzielaniu pomocy medycznej wg. priorytetów, użyciu sprzętu ratownictwa technicznego, ewakuacji poszkodowanych z pojazdów, zorganizowaniu punktu przyjęcia poszkodowanych (2 namioty pneumatyczne) i poszukiwaniu osoby zaginionej.

W ćwiczeniach wzięło udział 60 strażaków OSP i PSP (łącznie 11 zastępów) oraz 12 Policjantów (4 radiowozy). Całość ćwiczeń oceniali rozjemcy z Komendy Powiatowej PSP w Sokołowie Podlaskim.

Pozorację zapewnili uczniowie klas o profilu bezpieczeństwo pożarowe z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wł. St. Reymonta w Sokołowie Podlaskim.

Opracowanie własne.