Wizyty
Dzisiaj: 8
Wszystkie: 964572

Bezpieczne lodowiska 2020

Wydarzenia 2019 i akcje prewencji społecznej » Bezpieczne lodowiska 2020

Mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w okresie sezonu zimowego w 2020 roku, mazowieccy strażacy prowadzą akcję „Bezpieczne lodowiska 2020” związaną z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży na zamarzniętych akwenach. Akcja ma na celu udzielenie pomocy w organizacji bezpiecznych lodowisk w tym m.in. wylewanie wody na uprzednio przygotowane miejsce np. na terenie boisk szkolnych, parków, ogródków, itp.

 

Założenia akcji „Bezpieczne lodowiska 2020”:

1. Strażacy udzielą wsparcia w organizacji lodowiska na pisemną prośbę dyrektora szkoły lub zarządcy terenu. Do prośby należy dołączyć zgodę na pobór wody oraz zgodę właściciela terenu na wylanie lodowiska.

2. Warunkiem wylania lodowiska jest właściwe przygotowanie przez zgłaszającego terenu poprzez wyrównanie nawierzchni, usypaniu band z piasku lub śniegu ewentualnie ustawieniu barierek.

3. Pomocy w przygotowaniu lodowiska może udzielić Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim w uzgodnionym wcześniej terminie i przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.

4. Za bezpieczeństwo dzieci przebywających na terenie lodowiska odpowiada organizator lodowiska.

 

Zimowe zagrożenia na zamarzniętych akwenach

Niskie temperatury powietrza sprawiają, że akweny są skute lodem, jednak wchodzenie na zamarznięte rzeki, stawy czy zalewy jest skrajnie niebezpieczne. Mimo, że przy brzegu pokrywa lodu wydaje się być gruba i wytrzymała to kilka kroków dalej lód może być bardzo cienki i słaby.

Strażacy przypominają - osoba, pod którą załamał się lód, najczęściej nie jest w stanie sama wyjść na powierzchnię, a kilka minut spędzonych w lodowatej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, a w konsekwencji do utonięcia.

 

Opracowanie własne.


Pliki do pobrania: